Která půjčka je lepší?

Kolik si můžete půjčit?1 000 Kč – 20 000 Kč1 000 Kč – 30 000 Kč
Kolik přeplatíte?175 Kč*242 Kč
Je půjčka bez ručení?
Jedná se o českou společnost?
Budete mít peníze do 10 minut?
Poskytují věrnostní slevy?

*AKCE! Využijte promo kód níže na 30% slevu

Sleva platí pouze dnes. Žádejte nyní!


Na dovolenou s platební kartou: jak nezůstat v cizině bez peněz

Jste na dovolené a po skvělé večeři v restauraci. Automaticky vytahujete platební kartu, jenže záhy vám terminál hlásí „nepřijato“. V takovém případě vám nezbude než zaplatit hotově, nebo celý večer mýt nádobí. Podobným situacím ale můžete předejít. Stačí si předem zjistit vše, co o své kartě možná ještě nevíte.

Obsah

1. Kreditní, nebo debetní?

Není platební karta jako platební karta. Přestože v zemích EU nebo i ve Spojených státech bez problémů přijímají karty VISA a Mastercard, které jsou i v Česku nejběžnější, problém může nastat právě v případě, že obchodník požaduje platbu jen z určitého typu těchto karet. A ten druhý nepřijímá. Jenže je tu přece jen jeden velký rozdíl. S kreditní kartou můžete jít i do minusu. Když si například dopřejete luxusní večeři v restauraci a při placení zjistíte, že na účtu nemáte dostatek peněz, majitel debetní karty nejspíš půjde mýt nádobí.

1.1. Kreditní karta

Kreditní kartu vám vydá banka i bez toho, abyste u ní měli účet. Na první pohled vypadá stejně jako ta debetní. Má stejné ochranné prvky, platební proužek i stejný počet číslic. Jenže je tu přece jen jeden velký rozdíl. S kreditní kartou můžete jít i do minusu. Když si například dopřejete luxusní večeři v restauraci a při placení zjistíte, že na účtu nemáte dostatek peněz, majitel debetní karty nejspíš půjde mýt nádobí. Naproti tomu majitel kreditní karty i bez peněz zaplatí. Kreditní karta totiž pracuje s penězi, které patří bance, která vám v tu chvíli půjčuje na dluh.

1.2. Debetní karta

Pravděpodobně ji máte v peněžence i vy. Je to nejběžnější platební karta, kterou banky v Česku k účtům nabízejí. Můžete s ní platit v obchodech nebo vybírat z bankomatu, ovšem jen tak dlouho, dokud vám nedojdou peníze na účtu. Jinými slovy – debetní karta pracuje pouze s penězi, které jsou vaše.

2. Něco dalšího

Většině nepříjemností, které vás mohou s platební kartou v zahraničí potkat, ale můžete předejít. Základem je myslet dopředu a v bance se ještě před odjezdem detailně zeptat, jak bude vaše karta v zahraničí fungovat. Kromě toho se nezapomeňte zmínit i o tom, kam přesně jedete a také na jak dlouho. To aby se nestalo, že vám banka při platbách z neobvyklých destinací v rámci bezpečnosti kartu preventivně zablokuje.

2.1. Embosovaná karta

Další specifický znak karet, který může způsobit problémy. Zda je vaše karta embosovaná, poznáte jednoduše – písmena a číslice vystupují z povrchu karty.

S českou neembosovanou debetní kartou bývá problém například v USA. I když tam můžete narazit i s debetní kartou, která vystouplý reliéf má. Klasická je situace, kdy se terminál či bankomat zeptají, zda je vaše karta kreditní, či debetní. Pokud přiznáte, že jde o kartu debetní, může po vás chtít PIN. Někdy je problém vyřešen, ale jindy se může stát, že ani tak se platba nepotvrdí. V takovém případě zkuste kartu označit za kreditní.

2.2. Výběry z bankomatu se nevyplácejí

A když ani to nepomůže? Pak už vám nezbude než zaplatit hotově. A pokud nemáte dost peněz u sebe, nejspíš vyzkoušíte vybrat z bankomatu. Jenže zatímco za platby kartami v zahraničí si banky obyčejně poplatky neúčtují, s výběry to bývá zpravidla jinak. Nejenže může mít banka nevýhodný kurz, ale k tomu si ještě můžete připlatit poměrně vysoké poplatky za samotný výběr v cizině. Každá banka je má samozřejmě nastavené jinak, ale pro představu mohou dosahovat i 100 korun za výběr s debetní kartou. Ještě víc si pak můžete připlatit s kartou kreditní. U té navíc bývá vybraná částka z bankomatu – na rozdíl od platby u obchodníka – okamžitě úročena.

Zdroje článku:

Sdílejte článek:

redakce

Expert

“”